Er Gran Canaria med i EU?

Ja, Gran Canaria er en del af EU via Spaniens medlemskab af EU.

I EU-traktatens art. 52 TEU står, hvilke lande der er medlem af EU, og som derfor er dækket af traktaterne. Art. 355 TEUF supplerer bestemmelsen således:

"Traktaterne gælder for Guadeloupe, Fransk Guyana, Martinique, Réunion, Saint-Barthélemy og Saint-Martin, Azorerne, Madeira og De Kanariske Øer"

På grund af disse regioners fjerne og afsides beliggenhed, kan der være særlige regler for områderne, bl.a. inden for told- og handelspolitik, finanspolitik, frizoner. Dette betyder, at selv om Gran Canaria er med i EU, kan der være visse af EU's regler der ikke gælder, eller gælder på en anden måde, for Gran Canaria.

Hvis du skal på ferie til Gran Canaria, kan det derfor være en god ide at tjekke SKAT's rejseguide for information om, hvad man må og ikke må have med.

Denne artikel dækker disse emner:

Spørgsmål & svar


Søg i alle spørgsmål og svar
Stil dit eget spørgsmål

Stil dit eget spørgsmål til EU-Oplysningen. Vi svarer som udgangspunkt inden for 24 timer.

Ring til os på
Tlf: 33 37 33 37
Stil os et spørgsmål
Bestil publikationer fra EU-Oplysningen
Følg os på Facebook
Følg os på Twitter
Folketingets cookiepolitik