Hvem har tidligere været formand for Europa-Parlamentet?

Nedenfor kan du se en liste over de tidligere formænd for Europa-Parlamentet.

Her kan du se en liste over de tidligere formænd for Europa-Parlamentet.

Formænd for Europa-Parlamentet 1952-
Formænd for Europa-Parlamentet 1952-1979 
 Periode Navn  Parti/land 
1952 - 1954 Paul-Henri SPAAK Soc, Belgien
1954 Alcide DE GASPERI
CD, Italien
1954 - 1956   Giuseppe PELLA   CD, Italien  
1956 - 1958   Hans FURLER   CD, Vesttyskland  
1958 - 1960   Robert SCHUMAN   CD, Frankrig  
1960 - 1962   Hans FURLER   CD, Vesttyskland  
1962 - 1964
Gaetano MARTINO
L, Italien  
1964 - 1965   Jean DUVIEUSART   CD, Belgien  
1965 - 1966
Victor LEEMANS
CD, Belgien  
1966 - 1969   Alain POHER   CD, Frankrig  
1969 - 1971   Mario SCELBA   CD, Italien  
1971 - 1973   Walter BEHRENDT   Soc, Vesttyskland  
1973 - 1975   Cornelis BERKHOUWER   L, Nederlandene  
1975 - 1977   Georges SPENALE   Soc, Frankrig  
1977 - 1979   Emilio COLOMBO   CD, Italien  
Formænd for Europa-Parlamentet fra 1979 (1. direkte valg)
Juli 1979   Simone VEIL   ALDE, Frankrig  
Januar 1982   Pieter DANKERT   PSE, Nederlandene  
Juli 1984   Pierre PFLIMFIN   EPP-ED, Frankrig  
Januar 1987   Lord Henry PLUMB   ED, Storbritannien  
Juli 1989   Enrique Baron CRESPO   PSE, Spanien  
Januar 1992   Egon KLEPSCH   EPP-ED, Tyskland  
Juli 1994   Klaus HÄNSCH   PSE, Tyskland  
Januar 1997   Jose Maria GIL ROBLES EPP-ED, Spanien  
Juli 1999   Nicole FONTAINE   EPP-ED, Frankrig  
Januar 2002   Pat COX   ALDE, Irland  
Juli 2004   Josep BORELL   PSE, Spanien  
Januar 2007  Hans-Gert PÖTTERING  EPP-ED, Tyskland 
Juli 2009   Jerzy BUZEK EPP, Polen 
Januar 2012  Martin SCHULZ   S&D, Tyskland 
Juli 2014 Martin SCHULZ 
S&D, Tyskland

 

Forkortelser for politiske grupper i Europa-Parlamentet:
ALDE: Gruppen Alliancen af Liberale og Demokrater for Europa
S&D (tidligere PSE): Gruppen for det progressive forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet
EPP: Gruppen for Det Europæiske Folkeparti (Kristelige Demokrater)
ED: Europæiske Demokrater (Konservative) (Findes ikke længere)

Denne artikel dækker disse emner:
Ring til os på
Tlf: 33 37 33 37
Stil os et spørgsmål
Bestil publikationer fra EU-Oplysningen
Følg os på Facebook
Følg os på Twitter
Folketingets cookiepolitik