Skal man betale told af varer købt i Storbritannien?

Nej. Du skal ikke betale told af dine varer fra Storbritannien.

Forklaringen er, at Storbritannien stadig er medlem af EU og dermed en del af den Europæiske Toldunion.

Du vil ikke skulle betale told af varer købt i Storbritannien før de melder sig ud af EU.

Før en udmeldesesproces begynder, skal Storbritannien på eget initiativ iværksætte art. 50 EU. Derefter kan forhandlingerne om EU og Storbritanniens fremtidige forhold begynde. Forhandlingerne forventes at tage op til to år fra det tidspunkt, hvor briterne meddeler Kommissionen, at de melder sig ud.

Det er på nuværende tidspunkt ikke muligt at sige noget om, hvordan toldreglerne vil forme sig på sigt. Men indtil videre er reglerne uændrede. Du kan altså trygt bestille dine britiske varer.

EU-Oplysningen har lavet en infografik, som forklarer processen omkring Brexit.

Senest opdateret: [14.11.2016]
Sideansvarlig: EU-Oplysningen

Spørgsmål & svar


Søg i alle spørgsmål og svar
Stil dit eget spørgsmål

Stil dit eget spørgsmål til EU-Oplysningen. Vi svarer som udgangspunkt inden for 24 timer.

Ring til os på
Tlf: 33 37 33 37
Stil os et spørgsmål
Bestil publikationer fra EU-Oplysningen
Følg os på Facebook
Følg os på Twitter
Folketingets cookiepolitik