§ 20-spørgsmål S 3941 Om tjenestepligt for forsvarets personel i forbindelse med uddannelse.
Til: Forsvarsminister Søren Gade (V)
Dato: 29-03-2007
Samling: 2006-07
Status: Besvaret, endeligt

Om § 20-spørgsmålet

Sagsgang:
Anmeldelse 29-03-2007
Endelig besvarelse 17-04-2007
Spørgsmålets ordlyd:
Vil ministeren med henvisning til bekendtgørelse nr. 828 fra 10. december 1990 om tjenestepligt for forsvarets personel i forbindelse med uddannelse, oplyse de juridiske aspekter, der kan gøre sig gældende i tilfælde af, at arbejdsgiveren fraviger 1-års reglen, jf. § 2, stk. 6, som beskrevet i begrundelsen?
Skriftlig begrundelse:
Det er spørgeren bekendt, at 14 færdiguddannede piloter efter endt uddannelse ved henholdsvis flyveskolen i USA og Canada endnu ikke er beskæftiget i det pilotjob, som uddannelsen er tiltænkt. Det er spørgerens opfattelse, at årsagen kan henføres til fejlslagen planlægning fra flyvevåbnets side. Enkelte af de 14 piloter har på nuværende tidspunkt ventet i mere end et år på typeomskoling til dansk jagerflytype, F-16. Spørgeren er, i modsætning til flyvevåbnet, af den opfattelse, at bekendtgørelse nr. 828 forpligter såvel forsvaret som den enkelte pilot, hvorfor § 2, stk. 6, i et tilfælde som ovennævnte, træder i kraft for den enkelte pilot, der senest et år efter endt uddannelse endnu ikke er påbegyndt typeomskoling til F-16.

Endeligt svar

Dokumentdato:
17-04-2007
Modtaget:
17-04-2007
Omdelt:
17-04-2007

Fil(er)

Ring til os på
Tlf: +45 3337 3337
Stil os et spørgsmål
Bestil publikationer fra EU-Oplysningen
Følg os på Facebook
Følg os på Twitter
Folketingets cookiepolitik