Europaudvalget, Alm. del spørgsmål 146

Af:
Lone Dybkjær (RV)
Til:
udenrigsminister Per Stig Møller (KF)
Kopi til:
fødevareminister Eva Kjer Hansen (V)
Dato:
13-07-2009
Samling:
2008-09
Status:
Endeligt besvaret

Spørgsmålets ordlyd:

Ministeren bedes redegøre for, om regeringen vil arbejde aktivt for, at medlemslandene kan indføre nationale forbud mod import og anvendelse af GMO'er og/eller særlige regler for anvendelse af GMO'er, som er godkendt i EU, set i lyset af den kampagne som regeringspartierne og regeringens støtteparti førte forud for valget til Europa-Parlamentet, hvor der blev slået på, at EU ikke skal blande sig i alt.

Denne artikel dækker disse emner:

Endeligt svar

Dokumentdato:
11-09-2009
Modtaget:
11-09-2009
Omdelt:
14-09-2009

Foreløbigt svar

Dokumentdato:
30-07-2009
Modtaget:
30-07-2009
Omdelt:
30-07-2009
Ring til os på
Tlf: +45 3337 3337
Stil os et spørgsmål
Bestil publikationer fra EU-Oplysningen
Følg os på Facebook
Følg os på Twitter
Folketingets cookiepolitik