KOM (2012) 0512, spørgsmål 1

Af:
Pia Adelsteen (DF)
Til:
europaminister Nicolai Wammen (S)
Kopi til:
(), økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (RV)
Dato:
18-09-2012
Samling:
2011-12
Status:
Endeligt besvaret

Spørgsmålets ordlyd:

I forbindelse med den nye bankunion er det foreslået, at ECB i særlige tilfælde skal kunne fratage banker retten til fortsat at drive bankvirksomhed. Er regeringen enig i, at en sådan beføjelse kan betegnes som myndighedsudøvelse i grundlovens § 20’s forstand? Og vil regeringen oplyse, hvornår en sådan kompetence er blevet overdraget til EU efter Grundlovens § 20?

Denne artikel dækker disse emner:

Endeligt svar

Dokumentdato:
12-10-2012
Modtaget:
12-10-2012
Omdelt:
12-10-2012

Fil(er)

Ring til os på
Tlf: +45 3337 3337
Stil os et spørgsmål
Bestil publikationer fra EU-Oplysningen
Følg os på Facebook
Følg os på Twitter
Folketingets cookiepolitik